wydarzenia

Przy sobocie o robocie

Po raz kolejny zachęcamy do wspólnej pracy w zagrodzie. Tym razem będzie to plecenie płotu dranicowego. 

Cykl „Przy sobocie o robocie” ma przypominać, jak dawniej pracowało się na wsi bez pomocy maszyn rolniczych oraz jakie czynności wykonywało się wokół gospodarstwa w ciągu czterech pór roku. Warto zaznaczyć, że nie są to pokazy, ale praca, w której odważni turyści biorą udział. W poprzednich latach sadziliśmy ziemniaki, sialiśmy warzywa, kosiliśmy trawę oraz zboże, rosiliśmy len, bieliliśmy chałupy. Czas na robienie płotu.

W sobotę, 19 sierpnia, w godzinach od 11.00 do 14.00, każdy zwiedzający będzie mógł spróbować własnych sił przy pleceniu płotu dranicowego w zagrodzie z Wrzaw. Konstrukcja płotu dranicowego nie wymagała stosowania gwoździ, a drewno sosnowe było powszechnie dostępne w okolicznych lasach. Płoty służyły do wyznaczenia granicy, zabezpieczały przed złodziejami i niechcianymi przybyszami. W dorzeczach Sanu i Wisłoki występowały m. in.: ogrodzenia żerdziowe, laskowe, koszowe, sztachetowe oraz dranicowe. Ogrodzenia żerdziowe wyznaczały granicę pastwisk i pól. Pozostałe wyznaczały obszar zagrody.

Bilety wstępu: normalny – 18 zł, ulgowy – 12 zł, rodzinny – 50 zł (przeznaczony dla rodziców z dziećmi w wieku szkolnym), dzieci do 7. roku życia – wstęp wolny. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oferujemy 50% zniżki.

Włączcie się do naszych prac gospodarskich!