26. Prezentacje Twórczości Ludowej

2 czerwca już po raz 26. zapraszamy na spotkanie z tradycją Lasowiaków i Rzeszowiaków. W tym roku motywem przewodnim jest młynarstwo.

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zaprasza na 26. Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków pod honorowym patronatem Władysława Ortyla – Marszałka Województwa Podkarpackiego, które odbędą się tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca godz. 12.30–19.00 w parku etnograficznym przy ul. Wolskiej 36.

W tym roku motywem przewodnim jest młynarstwo i wszystko, co wiąże się z ziarnem i mąką.

W programie:

Godz. 12.30–17.00 Pokazy rzemiosł i twórczości artystycznej:

• bednarstwo – wyrób dzieży
  • rzeźba w drewnie
  • malowanka ludowa
  • bibułkarstwo – kwiaty z bibuły
  • zabawkarstwo
  • rzeźba w drewnie i ceramiczna
  • garncarstwo
  • plecionka z wikliny i korzenia sosny
  • kowalstwo
  • wycinankarstwo
  • zielarstwo
  • pokaz pracy wiatraka koźlaka z Trzęsówki
  • pokaz pracy młyna wodnego z Żołyni Dolnej (godz. 12.30-16.00)
  • pokaz przygotowań do wypieku chleba przez Koło Gospodyń Wiejskich z Domatkowa oraz pokaz mielenia w żarnach w chałupie z Huty Przedborskiej (godz. 13.00-15.00)

Godz. 12.30–17.00 Kuchnia regionalna:

• w szkole z Trzebosi – Koło Gospodyń Wiejskich Z Majdanu Królewskiego
  • w dworze z Brzezin – Koło Gospodyń Wiejskich z Domatkowa

Godz. 15.00–16.15. Sala warsztatowa w szkole z Trzebosi

• Pokaz filmu fabularno-naukowego „Od ziarenka do bochenka”

Godz. 15.00–19.00 Występy na scenie:

• Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie” – pokaz tańców rzeszowskich
  • Zespół śpiewaczy „Górnianki”
  • Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego – widowisko o wypieku chleba
  • Kapela „Iskierczanie”
  • Kapela Ludowa z Futomy
  • Kapela „Cmolaskie Chłopoki”
  • Potańcówka z kapelą „Młode Kurasie”

A także:

Godz. 12.0018.00

Zwiedzanie wystawy rzeźbiarskiej „Recykling kulturowy” Krzysztofa Brzuzana w spichlerzu z Bidzin oraz wystawy „Przez dzieje twoje spisane…” w domu parafialnym z Książnic.

Godz. 12.3017.00

Zwiedzanie kościoła z Rzochowa pw. Św. Marka Ewangelisty

***

Bilety niedzielne do skansenu: 25 zł – normalny, 17 zł – ulgowy, 70 zł – rodzinny, dzieci poniżej 7. roku życia – bezpłatny, posiadacze Karty Dużej Rodziny – zniżka 50%.

***

Największa impreza plenerowa organizowana w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej została wsparta finansowo przez Powiat Kolbuszowski i Gminę Kolbuszowa, natomiast medialnie przez TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Katolickie Radio VIA, Radio Leliwa, portal KolbuszowaLokalnie.pl, „Super Nowości”, „Korso Kolbuszowskie” oraz portal MuzeON.pl.

Serdecznie dziękujemy za to wsparcie!