Co na podwórkach piszczy?

Studenci etnologii z Krakowa, Łodzi i Warszawy zaczęli badania terenowe w okolicach Kolbuszowej. Chcą sprawdzić, jak zmienia się współczesna wieś.

Jak wyglądają współczesne podwórka na lasowiackiej wsi? Jak zmieniły się przez ostatnich kilkadziesiąt lat? Czym mai się domy na Zielone Świątki? To niektóre pytania, na jakie próbują znaleźć odpowiedzi uczestnicy Międzyuczelnianego Obozu Etnograficznego.

11 maja do Kolbuszowej przyjechali studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego razem z kadrą naukową wspieraną przez muzealniczki z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Muzeum v přírodě Vysočina w Czechach.

Obóz organizowany przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, uczelnie oraz Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu ma być dla młodych etnografów okazją do nauki pracy w terenie, ale nie tylko. Przez cały tydzień pracownicy MKL będą zapoznawać ich z działaniem naszego muzeum, a wspólne prowadzenie badań jest dla nich okazją do integracji ze studentami innych uczelni. Zgromadzone w trakcie obozu wywiady i fotografie dokumentujące przemiany przestrzeni przydomowej w Domatkowie, Brzezówce, Nowej Wsi i Kolbuszowej Górnej po opracowaniu trafią do Archiwum Naukowego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych tradycją i współczesnością polskiej wsi.

Obóz potrwa do 18 maja. Jego przeprowadzenie zostało sfinansowane dzięki dotacji celowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

MKL_20240512_122521.jpg
MKL_20240512_122612.jpg
MKL_20240512_123225.jpg
MKL_20240512_123649.jpg