wydarzenia

Flet i organy w kościele

W tym roku przypada 10. rocznica poświęcenia kościoła z Rzochowa w skansenie. Z tej okazji organowy (!) koncert z cyklu „Echa i rezonanse…” odbędzie się właśnie w tym miejscu.

W Dzień Matki, 26 maja 2024 r. o godz. 17.00 drewniane ściany dziewiętnastowiecznej świątyni przenikną dźwięki organów oraz fletu. Bogumiła Kutacha zasiądzie za organami, natomiast na flecie towarzyszyć jej będzie Dorota Wilk.

Zapraszamy na koncert z biletem wstępu do skansenu.

W programie na organy:

D. Buxtehude – Toccata F-dur

J. S. Bach – Preludium chorałowe Nun komm, der Heiden Heiland

J. S. Bach – Preludium chorałowe O Lamm, Gottes unschuldig

F. Mendellsohn-Bartholdy – Preludium i fuga d-moll op. 37

D. Bédard – Wariacje nt. Christus vincit

B. Kutacha – Improwizacja nt. pieśni Chwalcie łąki umajone

W programie na organy i flet:

G. Caccini – Ave Maria

J. S. Bach - Siciliana z Sonaty Es-dur

G. Ph. Telemann - Sonata F-dur

W. Kacperski – Dedykacja muzyczna

E. Morricone - Gabriel’s oboje z filmu „Misja”

***

Dorota Wilk, flecistka, od najmłodszych lat przejawiała pasję i talent muzyczny. Jest absolwentką Państwowego Liceum Muzycznego w Rzeszowie w kasie fletu mgr Antoniego Bęsia. Jako licealistka prezentowała swoje umiejętności na konkursach fletowych i koncertach. Swój talent rozwijała następnie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku w klasie prof. Elżbiety Dastych-Szwarc i Małgorzaty Drewnowskiej. Po ukończeniu studiów magisterskich podjęła edukację na studiach podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie Marii Grochowskiej. Od 20 lat poświęca swój czas na nauczanie gry na flecie poprzecznym z licznymi sukcesami swoich uczniów. Na co dzień pracuje w Szkole Muzycznej I stopnia w Niwiskach oraz w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu. Jest pomysłodawcą i organizatorem Podkarpackiego Festiwalu Młodych Flecistów w Niwiskach oraz promotorem kultury muzycznej. Obecnie piastuje funkcję dyrektora w Szkole Muzycznej I stopnia w Niwiskach i dba o wysoki poziom nauczania młodych adeptów sztuki. Motywuje uczniów do osiągania sukcesów, czego dowodem są ich liczne nagrody zdobyte na konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zasiada również jako flecistka w Mieleckiej  Orkiestry Symfonicznej.

Bogumiła Kutacha ukończyła z wyróżnieniem PSM I st. w Kolbuszowej w klasie fletu mgr Doroty Wilk (2009-2013), ukończyła także z wyróżnieniem PSM I st. w Kolbuszowej w klasie saksofonu mgr Bogusława Pawełczaka (2013-2017). W 2023 r. ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Rzeszowie w klasie organów dra hab. Tomasza Zająca, a w tym roku tę samą szkołę w klasie śpiewu solowego mgr Jadwigi Kot-Ochał. Obecnie jest studentką I roku studiów licencjackich Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i dr hab. Hanny Dys. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobyła m.in. II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Sanoku i wyróżnienie w Konkursie Organowym Centrum Edukacji Artystycznej w 2022 roku. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich z zakresu wykonawstwa oraz improwizacji organowej.