Inauguracja Roku Kolberga

Rok 2014 ogłoszono Rokiem Kolberga. Jego inauguracja w formie niezwykłego koncertu nastąpiła 24 lutego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. A podczas niego w myśl tytułu  "Od Kujawiaka do Krzesanego" muzyka tradycyjna i folkowa, jazzowa i klasyczna inspirowana folkiem. Wśród artystów m.in.: Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, skrzypek Piotr Gaca i Wielka Orkiestra Gaców, kurpiowska śpiewaczka Zofia Warych oraz zespół Trebunie-Tutki, którzy zaprezentowali muzykę tradycyjną. Z kolei "Fantazję na tematy polskie" Fryderyka Chopina wykonała pianistka Magdalena Lisak wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. W wykonaniu zespołu publiczność podziwiała także fragmenty baletu "Harnasie" Karola Szymanowskiego oraz utwór "Krzesany" Wojciecha Kilara. W swoje muzyczne światy porwali również Zbigniew Namysłowski Quintet, który wykonał "Kujaviak Goes Funky", a także Kapela ze Wsi Warszawa.

Reprezentacja z naszego Muzeum z panem dyrektorem Jackiem Bardanem na czele też tam była i ten muzyczny koktajl piła. Muzeum Kultury Ludowej także z wielką radością włącza się w obchody Roku Kolberga!