Przyjdź z dziadkiem, przyjdź z babcią

Muzeum Kultury Ludowej włącza się w program „60+ Kultura”, akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 27 września br. będzie można bezpłatne zwiedzić ekspozycje skansenowskie oraz spotkać się w trzech różnych obiektach i powspominać smaki dzieciństwa, szaleństwa młodości oraz dawne zwyczaje związane ze świętami.

Zapraszamy do skansenu w godz. 13.00 – 17.30. Wstęp wolny.

Szkoła z Trzebosi wypełni się smakami dzieciństwa dzięki gospodyniom z KGW Cmolas. Panie upieką proziaki, ziemniaki, poczęstują ciastem drożdżowym i kwaśnym mlekiem. W tak pysznej atmosferze zachęcą turystów do podzielenia się własnymi wspomnieniami.

W karczmie z Hadli Kańczuckich kapela Jana Cebuli przypomni muzykę z lat młodości, charakterystyczną dla naszego regionu. Ci, którzy pamiętają „kawalerowanie”, opowiedzą, jak to wyglądały kiedyś zabawy taneczne, pierwsze miłości, bójki i wszystko to, co składało się na świat młodych ludzi.

W zagrodzie z Kopci przypomnimy stare zwyczaje związane z przygotowywaniem kwiatów z bibuły oraz wycinanek. W dawnej wsi prace takie wiązały się z odnawianiem wystroju wnętrz, przede wszystkim przed uroczystościami rodzinnymi lub świętami. Mamy nadzieję, że praca nad ozdobami będzie punktem wyjścia do snucia wspomnień na temat świąt, wesel, chrzcin i wszystkich innych wyjątkowych dla wiejskiej społeczności wydarzeń. Będzie można zobaczyć, jak się wykonywało poszczególne czynności, ale również o nich się dowiedzieć.

Czekamy na każdego, kto chce nam „ofiarować” swoje wspomnienia. Na dyktafonie nagramy opowieści o dawnych czasach, opracujemy je i umieścimy w archiwum.

Zapraszamy do skansenu w godz. 13.00 – 17.30. Wstęp wolny.