wydarzenia

Zaczęliśmy kuchenne badania

Co jadano i co się jada w Puszczy? Z czego przygotowuje się potrawy? Co odziedziczyliśmy po naszych prababkach, co zmodyfikowaliśmy, a co jest w widłach Wisły i Sanu nowe? To tylko niewielka część pytań, na które odpowiedzi ma udzielić projekt realizowany przez MKL i zaprzyjaźnionych badaczy.


Dziedzictwo kulinarne mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej to projekt badawczy w całości poświęcony lasowiackiej kuchni – tradycjom i przemianom, jakim podlegała w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. W jego ramach badacze będą przeprowadzać wywiady terenowe na terenie całej Puszczy. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Interesować ich będą tradycje i zwyczaje związane z jedzeniem, jego przygotowywanie, pochodzenie składników, sposób podawania, nakrywania do stołu i wszystko, co się z kuchnią dawną i obecną na tych terenach wiąże.


Badacze odwiedzą puszczańskie miejscowości cztery razy – wiosną, latem, jesienią i zimą, żeby zebrać materiały dotyczące potraw związanych z poszczególnymi świętami, a także przygotowywanych sezonowo, w zależności od dostępności składników.  Zebrane informacje zostaną  wykorzystane w publikacji książkowej poświęconej tradycjom kulinarnym Puszczy.


17 marca z eksploratorami mającymi ruszyć w teren w szkole z Trzebosi na terenie Parku Etnograficznego MKL spotkała się dr hab. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ta doświadczona badaczka udzieliła uczestnikom projektu rad dotyczących zbierania materiału w terenie, poprowadziła również dyskusję na temat przygotowanego na potrzeby badań kwestionariusza. Zawartymi w nim pytaniami mają kierować się wykonujący nagrania.


Pierwsze wywiady terenowe przeprowadzono już w sobotę 19 marca. Uczestnicy badań pytali m.in. o kuchnię związaną z postem, przednówkiem, Wielkanocą i o przyjęcia komunijne.



DSC_2633.jpg
DSC_2643.jpg
DSC_2644.jpg
DSC_2651.jpg