Najpierw ślub, potem przeszkody

Niedziela, 7 sierpnia – tę datę powinni zapamiętać wszyscy miłośnicy koni. Nasz skansen będzie wtedy miejscem, gdzie nie może zabraknąć nikogo, kto kocha te czworonogi. „Koń, jaki jest…” to impreza przygotowana z myślą o nich.

W tym roku czeka nas prezentacja wyjątkowa: przyjrzymy się, niegdyś niemożliwemu bez koni, orszakowi weselnemu – zaprzęgi powiozą do kościoła parę młodą i grającą w czasie drogi kapelę.

W naszym skansenie zobaczymy tego dnia również wystawę klaczy małopolskich i zimnokrwistych. O 15 konie przejadą przez Park Etnograficzny w orszaku weselnym oraz widowiskowej paradzie, a później zobaczymy pokazy. Jeźdźcy rywalizować będą między innymi w skokach przez przeszkody oraz w konkursie potęgi skoku.

W czasie trwania imprezy chętni będą mogli skosztować pysznej regionalnej kuchni, a dzieci – przejechać się na koniu.

Nie zabraknie konkursów dla publiczności, w tym przeciągania liny oraz wozu i wchodzenia na słup. Dla najodważniejszych i najzręczniejszych mamy nagrody.

Całość uzupełnią pokazy rzemieślników, których praca miała związek z końmi i jeździectwem – kowala, rymarza i zabawkarza.

PROGRAM:

12.00–15.00 – wystawa klaczy
15.00 – pokaz  orszaku ślubnego
15.30–16.00 – parada koni
16.00–17.30 – zawody i pokazy  jeździeckie
17.30–18.30 – konkursy dla publiczności
13.00–19.00 – pokazy prac rzemieślników
13.00–18.00 – możliwość przejażdżki koniem
13.00–19.00 – degustacja potraw regionalnych w szkole z Trzebosi (KGW Świerczów) i karczmie z Hadli Kańczudzkich (KGW z Huty Przedborskiej)
12.00–19.00 – wystawa maszyn i sprzętów rolniczych w stodole z Glin Małych.