wydarzenia

Wszystko przez ten prąd!

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie. Do skansenu zawita prąd! W jednej z zagród powstała nowa aranżacja, którą 15 sierpnia uczcimy tańcami i opowieściami.

Zagroda Rozalii i Józefa Sudołów z Lipnicy, usytuowana w środku skansenu, nieopodal karczmy stanowiła dotąd jedynie ekspozycję architektoniczną. Od tej pory będzie miejscem, w którym zobaczymy, jak wyglądała lasowiacka chałupa, do której właśnie, wraz z prądem elektrycznym, zaczęły wkraczać zdobycze najnowszej techniki, takie jak żarówka, prodiż czy radio lampowe. Wszystkie te cuda pokażą nam po raz pierwszy 15 sierpnia Urszula Rzeszut-Baran i Marcin Zimny, autorzy aranżacji.

Posłuchaj opowieści

Zwiedzanie zagrody nie będzie oczywiście jedyną atrakcją tego dnia. O wsi Lipnica opowie Wojciech Mroczka, historyk i regionalista. W klimat epoki pomoże nam się wczuć pokaz obrazów z lat 60., który odbędzie się w szkole z Trzebosi.

Poświęć zioła

Jako że 15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, w kościele z Rzochowa odbędzie się msza św. z poświęceniem ziół.

Tańce retro

Dzień zakończymy na niezwykłej potańcówce. Zagra zespół Retro Standard, który tworzą muzycy pamiętający lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. W składzie: dwa saksofony, akordeon, perkusja i kontrabas, które zabiorą nas w podróż w czasie na zabawę z tamtego okresu.

Jeśli ktoś osłabnie z nadmiaru wrażeń lub straci siły w tańcu, będzie się mógł pokrzepić specjałami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy lub pójść do bufetu prowadzonego przez GS w Dzikowcu.

Naszymi partnerami przy organizacji otwarcia zagrody z Lipnicy są parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Lipnicy oraz gmina Dzikowiec.

Wstęp w tym dniu jest nieodpłatny.

PROGRAM:

15–17 – obrazy z PRL / szkoła z Trzebosi
17 – msza św. z poświęceniem ziół / kościół z Rzochowa
18 – otwarcie zagrody Rozalii i Józefa Sudołów z Lipnicy:
       wykład Wojciecha Mroczki "O wsi Lipnica słów kilka"
       autorskie oprowadzanie po ekspozycji
Od południa do wieczora kuchnia domowa gospodyń z Lipnicy / szkoła z Trzebosi

19–22 – zabawa taneczna / sektor wstępny
         przygrywa "Retro Standard", bufet zapewnia GS z Dzikowca