wydarzenia

Tradycyjne wzory poszły w świat

 

W sobotę, 25 marca, uczestniczki warsztatów „Do ETNOdzieła!” spotkały się po raz czwarty, żeby zgłębiać tajniki tradycyjnej sztuki szycia i wyszywania. Anita Ryba, mistrzyni haftu, przygotowała na te zajęcia krótką prezentację o haftach z różnych części Polski, a także rozdała zebranym przygotowane przez siebie konspekty z podstawowymi informacjami na temat haftowania i haftów lasowiackich.

Po tym wstępie wszyscy zabrali się do pracy. Tym razem chodziło o to, by ozdobić tradycyjnymi wzorami rzeczy codziennego użytku. Szybko ślimacznice i inne wzory, które Lasowiaczki haftowały na zapaskach, chustach i fartuchach, zaczęły pojawiać się na torbach i bluzkach. Mimo tej nowoczesnej otoczki udało się stworzyć nastrój, jaki mógł towarzyszyć naszym babkom i prababkom przy tej pracy. Wyszywanie przy dźwięku trzaskających w piecu drew sprzyjało wspominaniu dawnych czasów, przywoływaniu opowieści babć, dziadków i rodziców…

Anita Ryba pomagała i służyła radą, dzięki czemu już pod koniec zajęć pierwsze hafty były gotowe. Uczestniczki wzięły też ze sobą wyszyte po poprzednim spotkaniu zapaski.

Jak wyglądały efekty ich pracy i sama praca na warsztatach? Można zobaczyć w naszej galerii!

DSC_0266.jpg
DSC_0269.jpg
DSC_0271.jpg
DSC_0273.jpg
DSC_0274.jpg
DSC_0275.jpg
DSC_0276.jpg
DSC_0277.jpg
DSC_0279.jpg
DSC_0281.jpg
DSC_0283.jpg
DSC_0285.jpg
DSC_0288.jpg