wydarzenia

Co niedzielę w zagrodzie… START!

Co niedzielę w zagrodzie między 12.00 a 18.00

W każdą niedzielę lipca i sierpnia, od godz. 12.00 do 18.00 zapraszamy na spotkania z twórcami ludowymi oraz kuchnią regionu.

Prócz wyśmienitych dań z lasowiackiego i rzeszowiackiego menu przygotowywanych przez panie z KGW z Ostrów Baranowskich, Przedborza, Weryni, Cmolasu, Mazurów czy Koziarni, będzie można obejrzeć, kupić a nawet wytworzyć jakieś rękodzieło. Artyści-rzemieślnicy będą prezentować swój warsztat pracy. W ten wakacyjny czas zwiedzający dowiedzą się, kiedy zbierać i jak układać zioła, zobaczą, jak się rzeźbi w drewnie czy glinie, jak wygląda praca nad haftem, obrazem czy gorsetem krakowskim, jak się robi batik, ozdoby z bibuły, wikliny, czy korzenia, jak powstają gliniane naczynia, drewniane zabawki, skąd bierze się miód i w jaki sposób można go przetwarzać. Stałym punktem letniego repertuaru jest spotkanie pod hasłem „Koń, jaki jest…” (6 sierpnia), nowością – warsztaty szkoleniowe dla drwali organizowane przez Nadleśnictwo Kolbuszowa i Nadleśnictwo Mielec (9 lipca).

W pierwszą lipcową niedzielę przygotowaliśmy dla Was spotkanie z przedstawicielami bardzo powszechnych niegdyś w Puszczy zajęć związanych tak samo z rzemiosłem, jak i sztuką. Swój warsztat pracy pokaże nam garncarz – Leszek Jurek z Pogwizdowa. W jego towarzystwie będziemy mogli doświadczyć, jak wygląda wyrabianie glinianych naczyń. W skansenie spotkamy także bibułkarkę – Danutę Olszowy z Kolbuszowej Górnej. Trudno odróżnić cudne wyroby pani Danuty od rosnących wokół kwiatów! Natkniemy się też na rzeźbiarza – Stanisława Koconia z Dębicy, autora drewnianych płaskorzeźb o tematyce sakralnej i nie tylko. O spokój żołądka i rozkosz podniebienia zadbają panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ostrów Baranowskich.

Co niedzielę (nomen omen) będzie otwarty kościół z Rzochowa i spichlerz z Bidzin, w którym można podziwiać zachwycające obrazy Wojciecha Trzyny. 2 lipca otworzymy dla zwiedzających zagrodę z Brzózy Stadnickiej. Można wejść i podglądnąć z bliska to sielskie rzeszowiackie życie.

Bilety wstępu do skansenu kosztują 12 zł, 9 zł – bilet ulgowy, 34 zł – bilet rodzinny, dzieci do 7 lat – bezpłatnie.

Szczegółowy plan na letnie niedziele w skansenie można zobaczyć tutaj.