wydarzenia

Pachnące miodem święto

 

Obchodzony 8 sierpnia (wtorek) Wielki Dzień Pszczół to jedno z najważniejszych ekologicznych świąt. My także włączamy się w jego organizację.

W naszej szerokości geograficznej aż 85 proc. roślin jest owadopylna. Gdyby nie pszczoły rośliny te przestałyby się rozmnażać. Musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, czereśniami, dyniami i porzeczkami. Tymczasem pszczoły są w niebezpieczeństwie. Na ok. 470 gatunków tych owadów w Polsce, zagrożone wyginięciem są aż 222. Wielki Dzień Pszczół ma również uświadomić nam, jak możemy im pomóc – choćby zakładając Miejsca Przyjazne Pszczołom, czyli takie, w których rosną rośliny dostarczające pszczołom pokarm.

W tym dniu od godz. 10.00 do 12.00 zapraszamy do udziału w grze terenowej. Start w recepcji, meta w szkole z Trzebosi! Na najwytrwalszych graczy czekają nagrody!

O godz. 13.30 spotkacie się z przewodnikiem pszczelarzem, który wybierze się z Wami w niezwykłą skansenowską podróż. A podczas niej kilka pachnących miodem przystanków (zwłaszcza przy ulach kłodowych) i wiele opowieści o pszczelarstwie, bartnictwie i pasiecznictwie…

W godz. 11.00-13.00 w sali warsztatowej szkoły z Trzebosi odbędzie się pokaz sprzętu pszczelarskiego, warsztaty wykonywania świec z węzy oraz zajęcia plastyczne dla dzieci. Atrakcje te zapewnią zaprzyjaźnieni pszczelarze z Pasieki Maciejka z Mielca.

Na spotkanie szczególnie zapraszamy dzieci i grupy zorganizowane.

Bilety: 10 zł normalny, 7 zł ulgowy, 28 zł rodzinny, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny.

Tego sierpniowego popołudnia z bliska przyjrzycie się pracy pszczół oraz dowiecie się, jaki mają wpływ na nasze życie.