wydarzenia

Olej do głowy

Pokaz tłoczenia oleju w skansenie

Olej z nasion lnianych albo rzepaku tłoczono w okresie postnym – w Adwencie i Wielkim Poście. Był potrzebny do przyrządzania bezmięsnych potraw. Chcielibyśmy Wam zaprezentować w naszej olejarni, jak dawniej wyglądało wytłaczanie oleju na ciepło.

Chciałoby się opisać cały ten proces – od siania lnu aż po zjadanie kromki z olejem i przypaloną na blasze cebulą. Ale na początek zapraszamy do sektora rzeszowskiego. Za mostem i za leśnym zagajnikiem wyłania się niebieskookienny niewielki budynek – olejarnia z Brzyskiej Woli. Tam w sobotę, 17 marca, o godz. 13.30 odbędzie się pokaz tłoczenia oleju.

Wojciech Dragan etnograf z naszego Muzeum częściowo opowie, a częściowo pokaże, jak wyglądał cały proces. Jak gniotło się siemię lniane w gniotowniku, jak się je potem urabiało z wodą, grzało na specjalnie tłoczonej blasze, i dalej, jak formowało się to ziarno w płótnie i w końcu prasowało tak mocno, by wycisnąć olej do ostatniej złotej kropli.

Na koniec każdy z uczestników przekona się, jak wyśmienicie smakuje kromka chleba posmarowana świeżym, ciepłym jeszcze olejem lnianym. Zapraszamy!

Pokaz tłoczenia oleju w skansenie