wydarzenia

Sadzimy ziemniaki pod motykę

Przy sobocie o robocie - sadzenie ziemniaków pod motykę i sianie warzyw

W pierwszy majowy weekend zapraszamy do czynnego włączania się do zajęć gospodarskich w ramach cyklu „Przy sobocie o robocie”, który w założeniu i praktyce ma przypominać prace wykonywane w dawnej wsi.

5 maja będziemy w skansenie (na polu za szkołą) sadzić ziemniaki pod motykę. Ta metoda była stosowana jeszcze początkiem lat 60. XX w. i polegała na tym, że najpierw należało podzielić pole na zagony (dziś sadzi się ziemniaki w rzędy, z pomocą maszyn). Owe zagony były szerokie na ok. 8 przejazdów pługiem konnym (!). Dalej potrzebne były już tylko motyka, bulwy i chęć do pracy. Rolnik robił motyką otwór w ziemi, wrzucał ziemniaka i zasypywał go. Szczegóły tej mozolnej pracy będzie można zobaczyć na miejscu.

Kolejny etap prac na polu ziemniaczanym jest zaplanowany na czerwiec. Proszę śledzić aktualności na stronie internetowej – będziemy okopywać ziemniaki.

W sektorze rzeszowskim tego samego dnia, na polu za remizą strażacką ze Słociny, będą siane buraki ćwikłowe, marchew, ogórki i pietruszka. Zasadzimy także fasolę, bób oraz groch.

Oto plan dnia:
11.00 – 14.00 – sadzenie ziemniaków za szkołą z Trzebosi
14.30 – 17.00 – sianie warzyw na polu za remizą ze Słociny

Wstęp do skansenu – 10 zł, bilet ulgowy – 7 zł, bilet rodzinny – 28 zł, dzieci do lat 7 – bezpłatnie

Zapraszamy! Prosimy wziąć ze sobą odpowiedni strój!

Oto relacja fotograficzna z sadzenia ziemniaków w 2016 r.

DSC_3441.JPG
DSC_3444.JPG
DSC_3445.JPG
DSC_3446.JPG
DSC_3447.JPG