Jak pamiętam...

29 i 30 września zapraszamy na wydarzenie organizowane w ramach kampanii „60+Kultura”, w której centrum znajdują się seniorzy i której patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W kolbuszowskim skansenie najintensywniej będziemy wspominać dawne czasy w niedzielę. Między godz. 11.00 a 17.00 odbędą się międzypokoleniowe spotkania w jednej z zagród, przy kuchni oraz na wystawie „Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach”.

Pracownicy Muzeum będą prowadzić rozmowy z seniorami, a ci odmalują przed nami panoramę dawnych czasów i obyczajów. W tym roku wypytamy naszych rozmówców o to, jak przed laty przyozdabiało się wnętrze izby z okazji świąt i jakie były obrzędy towarzyszące weselu.

Stanisława Paryz pokaże, jak wykonywało się lasowiackie wycinanki z półpergaminu i kwiaty z bibuły, a Zofia Dąbrowska przypomni weselne pieśni obrzędowe. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Krzemienicy koło Łańcuta będą częstować regionalnymi przysmakami.

Nasi goście będą mieli także okazję posłuchać o etnoperformansie weselnym pt. "Tam, gdzie jeszcze pieją koguty", przedsięwzięciu, które łączyło w sobie przekaz o dawnych ludowych zwyczajach ze sztuką teatralną. O widowisku opowiedzą Aneta Pepaś-Skowron wraz z grupą sympatyków z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie.

Zapowiada się moc atrakcji! Zobacz plan niedziel!

W ciągu tych dwóch dni wstęp do skansenu dla seniorów wynosi 1 zł.