Drzewo i koncert na 100 lat!

Z okazji świętowania rocznicy odzyskania niepodległości w skansenie został zasadzony wyjątkowy dąb i wybrzmiała piękna muzyka.

O godzinie 16.00 pracownicy Muzeum zebrali się przy kościele z Rzochowa i tam wysłuchali krótkiego przemówienia okolicznościowego wygłoszonego przez dyrektora Jacka Bardana. Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa Bartłomiej Peret przekazał pracownikom skansenu sadzonkę dębu, która pochodzi wprost od Bartka – jednego z najstarszych drzew tego gatunku w Polsce. Na 100 lat niepodległości zaszczepiono na bartkowych konarach 100 pędów i – mamy to szczęście – jeden z nich został uroczyście, przy uczestnictwie niemal wszystkich pracowników skansenu, zasadzony na terenie parku właśnie w setną rocznicę epokowych dla naszej historii wydarzeń.

Po drugiej stronie drogi, w szkole z Trzebosi trwały przygotowania do koncertu fortepianowego. Około 16.30 zaczął się występ Anny Gui i Maksymiliana Brusa.

Pani Anna Guja jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Katowicach. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich.  Od 2016 r. grywa w duecie z panem Maksymilianem Brusem – studentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu. Warto nadmienić, że Anna Guja i Maksymilian Brus zdobyli I nagrodę na XVII Konkursie „Muzyka bez granic" w Druskiennikach oraz II nagrodę na XIV festiwalu Art-Duo w Wiedniu.

Pianiści zaprezentowali utwory wymienione poniżej. Niektóre z nich były tłem do fragmentów z dzieł Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego czytanych przez dyrektora Jacka Bardana, proboszcza kolbuszowskiej kolegiaty i opiekuna kościoła z Rzochowa ks. Lucjana Szumierza oraz pracowników Muzeum: Katarzynę Dypę, Agatę Front i Grzegorza Wójcickiego.

Spotkanie zakończyliśmy degustacją pieczonej gęsi, bo… na świętego Marcina najlepsza gęsina. Palce lizać!

Repertuar

Maurice Ravel – „Jeux d'eau”
Claude Debussy – z suity „Pour le piano”: „Sarabande” i „Toccata”. Będą to utwory-ilustracje do tekstu Adama  Mickiewicza pt. „Koncert Jankiela” z epopei narodowej „Pan Tadeusz”
Siergiej Rachmaninow – „Vocalise”