PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
*Z wyjątkiem niezbędnych
Na spotkanie, przebiegające w gościnnej atmosferze i klimatycznych wnętrzach dworu z Brzezin – złożyły się wystąpienia badaczy reprezentujących naukowe i muzealne ośrodki badawcze oraz instytucje biblioteczne. Referenci zaprezentowali wyniki prowadzonych badań, starając się jak najlepiej przybliżyć słuchającym świat mieszkańców dawnych niemieckich kolonii na terenie Galicji. Publikacja zawiera teksty wygłoszonych podczas sympozjum referatów.
Całość podzielona jest na trzy części. Pierwsza zatytułowana Osadnictwo józefińskie w Galicji zawiera sześć tekstów, których autorzy pochylili się zarówno nad stanem badań, jak i piśmiennictwem o osadnictwie józefińskim (teksty autorstwa Isabel Röskau-Rydel oraz Arkadiusza Stanisława Więcha), podjęli też próbę prezentacji różnorakich śladów obecności kolonistów niemieckich w gospodarce, kulturze, nauce (Tomasz Kargol) oraz w pamięci współczesnych mieszkańców podkarpackich miejscowości (Magdalena Fołta i Janusz Radwański), a także starali się przybliżyć takie zagadnienia związane z codziennością osadników, jak zwyczaje kulinarne (Izabela Wodzińska) i elementy wyglądu zewnętrznego (Lucyna Rotter).
Na drugą część – Przykłady obecności – złożyło się pięć artykułów, w których możemy zapoznać się zarówno ze śladami bytności kolonistów na przykładzie Padwi (Edyta Pazdan-Skórska), jak i pozostałościami dawnej zabudowy kolonii Schönanger oraz Pława i Woli Pławskiej (Jacek Bardan), odbyć fotograficzną podróż po dawnych koloniach ziemi mieleckiej (Antoni Rejman), dotrzeć do historii zagrody z Bożej Woli (Urszula Rzeszut-Baran i Marcin Zimny) oraz zanurzyć się w poświęconej jej refleksji muzealnika (Jan Święch).
Ostatnia – trzecia część – to forma literackiej impresji, w której zapoznać możemy się z literackim wyobrażeniem świata dawnych mieszkańców galicyjskich kolonii (Brygida Helbig – Niebko).
Publikacja powstała we współpracy z Towarzystwem Wydawniczym „Historia Iagellonica”
Książka do nabycia w sklepie stacjonarnym i internetowym Muzeum w cenie 60 zł. Spotkanie promocyjne książki „Osadnictwo józefińskie w Galicji – ślady obecności” odbędzie się 4 marca br. w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Do zobaczenia!

Kalendarz wydarzeń

Dowiedz się więcej
Newsletter

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o bieżących wydarzeniach, zapisz się do naszego newslettera!
Elementy oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe!