PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
*Z wyjątkiem niezbędnych

Badania terenowe

Badania terenowe prowadzone były w czterech powiatach: kolbuszowskim, mieleckim, stalowowolskim i tarnobrzeskim i objęły 25 gmin. Badacze odwiedzili puszczańskie miejscowości cztery razy – wiosną, latem, jesienią i zimą, żeby zebrać materiały dotyczące potraw związanych z poszczególnymi świętami, a także przygotowywanych sezonowo, w zależności od dostępności składników. Pozyskali materiały dotyczące tradycji i zwyczajów związanych z jedzeniem, jego przygotowywaniem, pochodzeniem składników, sposobami podawania, nakrywania do stołu i wszystkim, co się z kuchnią dawną i obecną na tych terenach wiąże.

Główne zagadnienia skupiają się wokół przygotowania i spożywania posiłku codziennego w cyklu rocznym (np. zwyczaje kulinarne w okresie adwentu i Bożego Narodzenia, karnawału, Wielkiego Postu, Wielkanocy itp.), pożywienia związanego z obrzędowością rodzinną (chrzciny, wesele, pogrzeb), uroczystościami kościelnymi (np. odpust, I Komunia Święta) i spotkaniami towarzyskimi (np. imieniny).

Materiały źródłowe

Zapraszamy do zapoznania się z częścią pozyskanych materiałów. Znajdziecie tu nagrania wywiadów i filmów z mieszkańcami regionu, transkrypcje wywiadów, pieśni i melodie, fotografie, a także publikację pt. "Puszcza Sandomierska od kuchni. Między tradycją a współczesnością".

Odkryj przepisy kulinarne!

Czarnina z kaczki, prosięcia lub gęsi

Składniki:
  • ½ kg podróbek z gęsi lub kaczki
  • ¾ kg mięsa wieprzowego
  • pęczek włoszczyzny
  • 2 łyżki mąki
  • 1/8 kg jabłek i śliwek
  • ¼ kg gruszek
  • kawałek cynamonu
  • 1 łyżka octu
  • sól, cukier do smaku

Wykonanie:
Podróbki, mięso wieprzowe i włoszczyznę zalać wodą i ugotować rosół. Przecedzić. Wlać krew kaczą rozbitą z mąką. Gruszki, jabłka i śliwki ugotować z cynamonem i cukrem. Wlać do zupy, dodać ocet do smaku. Do czerniny podać łazanki.

Przepisy do pobrania

Zupy
PDF 186 kB POBIERZ
Dania główne
PDF 208 kB POBIERZ
Desery
PDF 188 kB POBIERZ

Transkrypcje z wywiadów

Pożywienie codzienne w Niwiskach
PDF 223 kB POBIERZ
Pożywienie codzienne w Cyganach
PDF 97 kB POBIERZ
Wielki Post – Stalowa Wola
PDF 104 kB POBIERZ
I komunia święta. – Stalowa Wola
PDF 82 kB POBIERZ
Wesele w Podleszanach gm. Mielec
PDF 53 kB POBIERZ

Publikacja

"Puszcza Sandomierska od kuchni. Między tradycją a współczesnością" to kompendium wiedzy o zwyczajach kulinarnych Lasowiaków oparte na wynikach badań terenowych, źródłach etnograficznych i historycznych. W publikacji wyodrębniono dwie części – historię i współczesność. Dzięki temu możliwe byo przedstawienie tradycyjnej kuchni lasowiackiej i uwypuklenie przemian, jakie zaszły w sposobie przygotowania i spożywania posiłku po II wojnie światowej, a także transformacji ustrojowej po 1989 roku. Tematyka artykułów oscyluje wokół pożywienia codziennego i świątecznego związanego z obrzędowością doroczną i rodzinną.

Uzupełnieniem książki są wybrane, oryginalne przepisy kulinarne, które udało się zebrać w trakcie wielomiesięcznych badań terenowych oraz indeks potraw i narzędzi kuchennych.

Redaktorami książki są dr hab. Katarzyna Smyk, dr hab. Tomasz Pudłocki i dr Izabela Wodzińska.
Publikacja "Od kuchni. Między tradycją a współczesnością"
CRDOWNLOAD 17 MB POBIERZ

Galeria fotografii

Archiwum - Materiały z badań

Materiały z badań
CRDOWNLOAD 1 MB POBIERZ
Newsletter

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o bieżących wydarzeniach, zapisz się do naszego newslettera!
Elementy oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe!