PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
*Z wyjątkiem niezbędnych

Sybilla

Dziękujemy Szacownemu Jury za uhonorowanie naszej pracy. To dla nas wielki zaszczyt.

Sybilla 2023

W 2024 r. zdobyliśmy Grand Prix 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023 oraz Nagrodę w kategorii projekty naukowo-badawcze za przedsięwzięcie „Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny. Projekt naukowo-badawczy realizowany w latach 2021-2023”. Celem projektu było dokonanie opisu lasów z terenu Lasowiaków i Rzeszowiaków, a także nakreślenie historii połaci leśnych oraz ich funkcji i przemian na przestrzeni stuleci, by w następnej kolejności zrekonstruować społeczno-kulturowy obraz lasu. Koordynatorką projektu była dr Jolanta Dragan.

Gala wręczenia nagród miała miejsce 22 maja 2024 r. w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Sybilla 2022

W 43. Konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2022 otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii inwestycje za przedsięwzięcie pn. „Leśnictwo – zespół zabytkowych budynków dawnych osad leśnych w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej”.
W skansenie powstał kompleks budynków będących świadectwem tego, jak w dawnych czasach opiekowano się nieprzebytymi terenami Puszczy Sandomierskiej. Na tę kompletną pod względem funkcjonalnym osadę leśną złożyły się: leśniczówka, piwniczka, ubikacja i spichlerzyk z Zerwanki, wyłuszczarnia szyszek z Dąbrówki, stajnia z Przecławia, stodoła i studnia z Leżajska, suszarnia runa leśnego z Pateraków, schron zrębowy z Wilczej Woli i trak z Brzózy Stadnickiej. Koordynatorem projektu był Jacek Bardan.

Uroczysta gala odbyła się 31 maja 2023 r. w Zamku Królewskim na Wawelu.

Sybilla 2021

W 42. Konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2021 otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury za projekt „Zespół dworski w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej”. Muzeum zgłosiło do Konkursu program konserwatorsko-budowlany zespołu dworskiego znajdujący się na terenie parku etnograficznego. Projekt obejmował uzupełnienie ekspozycji skansenowskiej oraz restaurację i zachowanie dla przyszłych pokoleń dwóch unikatowych zabytków budownictwa drewnianego: przeniesionego z dawnego folwarku w Bidzinach monumentalnego spichlerza z 1784 roku i pochodzącego z połowy XVIII wieku dworu z Brzezin. Koordynatorem projektu był Jacek Bardan.

Nagrody i wyróżnienia wręczono 26 września 2022 r. podczas uroczystej gali w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Sybilla 2019

Jury 40. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku 2019 Główną Nagrodę w kategorii projekty naukowo-badawcze przyznało naszemu Muzeum za przedsięwzięcie „Kolędowanie na Rzeszowszczyźnie”. Projekt, którego koordynatorkami były dr hab. Katarzyna Smyk i Jolanta Dragan, miał na celu zebranie kompletnych i wiarygodnych informacji dotyczących kolędowania, kolęd, a także obrzędowości Godnich Świąt związanej z tradycjami kolędniczymi i ich współczesnymi przemianami, jakie można zaobserwować na terenach Lasowiaków i Rzeszowiaków – obszarze statutowego działania Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Ze względu na pandemię, obrady jurorskie odbywały się za pośrednictwem Internetu. Wyniki również ogłoszono on-line. Gala odbyła się 19 października 2020 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Sybilla 2017

W 38. Konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2017 otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii projekty naukowo-badawcze za przedsięwzięcie „Dziedzictwo kulinarne mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej”.
Głównym założeniem projektu było zgromadzenie źródeł dokumentujących dziedzictwo kulinarne, a także tradycje i zwyczaje związane z przygotowaniem i spożywaniem posiłku świątecznego przez mieszkańców Puszczy Sandomierskiej. Koordynatorkami projektu były dr Izabela Wodzińska i Urszula Rzeszut-Baran.

Gala odbyła się 21 maja 2018 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Sybilla 2012

Jury 33. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2012 w kategorii konserwacja muzealiów Główną Nagrodę przyznało naszemu Muzeum za projekt „Konserwacja wyposażenia kościoła pw. św. Marka w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej”.
Koordynatorem projektu był Jacek Bardan.

Gala, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono nagrody, odbyła się 17 maja 2013 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Przegląd Muzeum Widzialne

W IV Przeglądzie Muzeum Widzialne Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej otrzymało I Nagrodę w kategorii identyfikacja muzealna za system identyfikacji „Zakorzenienie w tradycji i nowoczesna forma”. Autorką identyfikacji muzealnej była Izabella Kędzierska.
Przegląd Muzeum Widzialne został zainaugurowany w 2013 r. przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Od samego początku jego celem jest wyróżnianie muzeów za najlepsze działania wizerunkowe i promocyjne oraz inspirowanie innych instytucji do podejmowania aktywnych działań w tym obszarze. Przegląd odbywa się co dwa lata.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 23 października 2019 r. w Muzeum Miasta Gdyni.

Najlepszy Produkt Turystyczny

11 października 2024 r. z rąk Wioletty Rejman – prezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – odebraliśmy Certyfikat Regionalny i nominację w kategorii Certyfikat Internautów 2024 w XXI edycji Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

W listopadzie br. poznamy zwycięzców i wyróżnionych.
Newsletter

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o bieżących wydarzeniach, zapisz się do naszego newslettera!
Elementy oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe!