PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
*Z wyjątkiem niezbędnych

Kuźnia ze Staniszewskiego z pocz. XX w.

Ten warsztat pracy został wybudowany na początku XX w. i funkcjonował do 1976 r. Ostatnim jego właścicielem był kowal Jakub Sondej. Do najważniejszych elementów wyposażenia należały murowane palenisko, a także dmuchawa do rozniecania ognia i duże kowadło. Prócz tego – niezliczone rodzaje młotów, kształtowników, gwintowników oraz imadło. Przed wejściem przy ścianie frontowej, po lewej stronie, można zobaczyć okrągły, obracający się kamień, czyli brus służący do ostrzenia narzędzi, a po prawej bormaszynę, czyli wiertarkę.

W Staniszewskiem konie kują!

Po prawej stronie od budynku stoi ogrodzenie dla konia. Było ono potrzebne, by niespokojne podczas podkuwania zwierzę nie miało zbyt wielkiego pola manewru i nie zrobiło krzywdy kowalowi. Podstawowym zadaniem rzemieślnika było podkuwanie koni, a także kucie metalowych elementów potrzebnych w gospodarstwie: końskich podków, wszelkiego rodzaju okuć, narzędzi do pracy w polu, kół do studziennych kołowrotków, klamek, zawiasów, zębatek, zamków i innych cennych przedmiotów.
Newsletter

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o bieżących wydarzeniach, zapisz się do naszego newslettera!
Elementy oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe!