PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
*Z wyjątkiem niezbędnych

Probostwo

Przez furtkę w ogrodzeniu kościelnym można przejść do probostwa – gospodarstwa, w którym mieszkał proboszcz wiejskiej parafii. Najelegantszą jego częścią jest plebania z Ostrów Tuszowskich wybudowana w 1904 r. – co ciekawe – z drewna po rozebranym wcześniej kościele parafialnym z przełomu XVI i XVII w. W sieni pozostawiono odsłonięte miejsce (tzw. świadka), w którym widać ślady dawnej świątynnej polichromii.

Według wskazówek

Wewnątrz urządzone zostaną kancelaria, sypialnia i pokój dzienny księdza, a także kuchnia, jadalnia, pokój gościnny oraz pokój gospodyni. Pomieszczenia te wyposażymy według niezwykle ciekawych wskazówek księdza Józefa Sebastiana Pelczara, które święty zebrał m.in. w książce pt. "Medycyna pasterska…".

Świadek

W sieni pozostawiono odsłonięte miejsce, w którym widać ślady dawnej świątynnej polichromii.

Wyjątkowo ozdobiona plebania

Z zewnątrz cieszy oko wysokiej klasy ornamentyka snycerska – misterne zdobienia wycięte z drewna. Źródła mówią, że rzadko tak dbano o estetykę budynków tego typu, mamy więc w skansenie prawdziwy okaz! Jako ciekawostkę mogę dodać, że okna ostrowskiej plebanii były wykonane przez stolarza pochodzącego z Rzochowa – miejscowości, z której została przeniesiona świątynia stojąca w tym skansenie po sąsiedzku. Nic w świecie nie dzieje się przypadkowo!
Newsletter

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o bieżących wydarzeniach, zapisz się do naszego newslettera!
Elementy oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe!