PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
*Z wyjątkiem niezbędnych

Uprawy

Nie bez powodu mieszkańcy Puszczy Sandomierskiej nazywali siebie Lasowiakami, podkreślając swój związek z lasem raczej niż z ziemią. Uprawa roli na tych terenach była zajęciem trudnym i niewdzięcznym ze względu na jakość tutejszych gleb. Lekkie i piaszczyste, bądź – wręcz przeciwnie – ciężkie i bagniste, nie pozwalały na uprawę bardziej wymagających zbóż.

Nawet na dach!

Nie siano zatem pszenicy, ale żyto, którego ziarno wykorzystywano na mąkę, a słomę na paszę dla zwierząt, na poszycie dachu i wsady do sienników. Dobrze udawał się tu również owies, którego zarówno ziarno jak i słoma miały nieprzecenione znaczenie w żywieniu zwierząt gospodarskich.

W jadłospisie

Z kolei gryka, zwana na tych terenach tatarką oraz proso, z którego drobnych złocistych nasion gotowano kaszę jaglaną, należały do podstawowych składników chłopskiego jadłospisu. Nie można tu rzecz jasna zapomnieć o ziemniakach, uprawianych powszechnie w XIX w., czy o lnie, którego błękitno kwitnące poletka towarzyszyły każdej chłopskiej chacie. Z jego włókna przędzono nici i tkano płótna na ubrania, podczas gdy z siemienia tłoczono olej.

W skansenie

Wędrując przez skansen nie sposób nie zauważyć pól uprawnych ciągnących się wzdłuż dróg i między chałupami. W zależności od pory roku różne uprawy przyciągają wzrok zwiedzających. Wiosną zieleni się żyto i owies, potem przychodzi czas na kwitnienie gryki jak śnieg białej i lnu. Lato to czas żniw – możemy podziwiać malowniczo powiązane w dziesiątki zboża, a pomiędzy nimi rzędy dojrzewających na zagonkach warzyw: kapusty, marchewki, buraków ćwikłowych i pastewnych. Jesienią wysiewa się rzepę jako poplon po zbożach, a później także żyto.
Newsletter

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o bieżących wydarzeniach, zapisz się do naszego newslettera!
Elementy oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe!