aktualności

Wolna sztuka, wuzetka i „Ania”

 

   

Dzień Wolnej Sztuki to ogólnopolska akcja, do której już od kilku lat przyłącza się nasze Muzeum. Jej idea polega na tym, żeby poświęcić tego dnia więcej uwagi wybranym eksponatom z wielkiej muzealnej kolekcji. Jako że otwieraliśmy czasową wystawę „Nie tylko ocet. Kuchnia w PRL”, nasi pracownicy i zaproszeni goście opowiedzieli o pięciu jej elementach.

W samo południe Jacek Bardan, dyrektor MKL, opowiedział zebranym w chałupie z Żołyni gościom, czym charakteryzowała się miniona epoka. Swoimi wspomnieniami podzielił się także Andrzej Wesołowski, którego zbiory i archiwa znalazły się na wystawie.

Potem zwiedzający przyjrzeli się bliżej wybranym przedmiotom: maśniczce ze słoika, jajowarowi z Dezametu z lat 80., zdjęciu kolejki po wódkę do kolbuszowskiego sklepu w latach 80. oraz książkom kucharskim, które zaprezentowała Janina Olszowy, znawczyni tradycyjnej kuchni.

Później był czas na dyskusje i wspomnienia. Pobudzała je sama wystawa, na którą złożyły się zdjęcia i eksponaty opowiadające o przemianach kuchni i obyczajów związanych z jedzeniem w okresie PRL. Można na niej zobaczyć między innymi skany plakatów, afiszów i ogłoszeń, jadłospisy restauracji, naczynia i narzędzia kuchenne, a także wnętrze kuchni i sklepu GS. Na wystawie znalazły się zarówno zbiory MKL, jak i przedmioty z kolekcji rodziny Wesołowskich, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Regionalnego w Mielcu oraz Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Zwiedzanie wystawy to nie był jednak koniec sobotnich atrakcji. Dla dorosłych uczestników Janina Olszowy przygotowała warsztaty kulinarne poświęcone potrawom popularnym w PRL. Ugotowaliśmy kryzysową, prostą wodziankę, a żeby sobie osłodzić nieco życie, upiekliśmy wuzetkę.

Tymczasem w spichlerzu z Bidzin dzieci wykonywały chodzące Misie Yogi na podstawie wskazówek, które można było w PRL znaleźć w książkach Adama Słodowego, i oglądały bajki wyświetlane na rzutniku „Ania”.

Nostalgiczna wystawa w domu z Żołyni Dolnej

3.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
19.jpg
20.jpg

Smakowite warsztaty z Babcią Jasią

21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg
25.jpg
26.jpg
27.jpg
28.jpg
29.jpg
30.jpg
31.jpg
32.jpg
33.jpg
34.jpg
35.jpg
36.jpg
37.jpg
38.jpg
39.jpg
40.jpg