aktualności

Poszło jak po maśle – spotkanie 1

30 listopada odbyło się pierwsze spotkanie z Babcią Janiną, która podczas warsztatów instruowała nas, jak przyrządzać potrawy z nabiału.

Ci, którzy uczestniczyli w spotkaniu otwierającym cykl „Jak po maśle” mówią, że pierwsze danie (pożywny boszcz na maślunce ze źmiokami) było zjawiskowe . Zupa była aksamitna, lekko kwaśnawa, bardzo aromatyczna i rzeczywiście pożywna. Idealna na rozgrzewkę po zimowym spacerze. Zapiekanka serowa z jarmużem zadziwiała kompozycją smaków – ostrością spieczonego sera żółtego, świeżym, kapuścianym aromatem jarmużu i delikatnością kaszy manny, która z jednej strony wiązała ze sobą wszystkie składniki, a z drugiej wspaniale smakowała – przesiąknięta sokami pozostałych składników. Na deser smażyliśmy na klarowanym maśle małdrzyki – lekkie, puszyste placuszki serowe. Pyszne!

Telerelacja

Tego dnia w kuchni gościliśmy także dziennikarzy TVP3 Rzeszów, którzy filmowali nasze kulinarne poczynania, zbierali relację i rozmawiali z panią Janiną. Materiał z tego spotkania można zobaczyć tutaj.

Przepisy

Więcej informacji na temat planowanych kolejnych spotkań można zobaczyć tutaj.

Receptury z ostatnich warsztatów można pobrać tutaj.