Źródła dziedzictwa kulturowego

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zakończyło realizację projektu pn. „Źródła dziedzictwa kulturowego południowej części Puszczy Sandomierskiej – gminy: Dzikowiec, Kolbuszowa, Majdan Królewski i Raniżów”.

Badacze opracowali zebrany materiał, który obejmuje wywiady, transkrypcje melodii i tekstów pieśni ludowych oraz utworów instrumentalnych, ponadto transkrypcje utworów poetyckich w formie półfonetycznej. Eksperci opracowali także w formie półfonetycznej wywiady, które okazały się najciekawsze pod względem zawartości gwary.

W tegorocznych badaniach terenowych bardziej skoncentrowano się na obszarach dziedzictwa kulturowego, które do tej pory były nieco pomijane przez specjalistów: zbieractwie, rabsicerce czy współczesnych weselach.

W najbliższych miesiącach będziemy publikować fragmenty przygotowanego materiału. A póki co, zapoznajcie się z transkrypcją utworu „Jedzie szlachta na trzy trachta”, który zaśpiewał Jan Wąsik, urodzony w 1933 r. w Korczowiskach.

Wśród bogactwa materiałów znajduje się również opowieść o miejscu kultu w Korczowiskach. Wedle słów Anny Stępień, 84-letniej mieszkanki wsi, w 1948 lub 1949 roku prawdopodobnie jakaś dziewczyna zasnęła w miejscu, gdzie obecnie znajdują się źródełko i kapliczka. We śnie ukazała się jej  Matka Boska. Mieszkańcy na cześć tego zdarzenia wybudowali tu studnię i postawili wiadro, umożliwiające nabranie cudownej wody, która – według przekazów – ma pomagać na choroby nóg. Wiele osób wierzy w moc tego cudownego miejsca, ale wielu jest też sceptyków, do których należy i sama opowiadająca.

Cmolas-rzebiarka-Helena-Lubera-ur.-w-1927r.-fot.-W.-Dragan.jpg
Grochowe-kwiaty-z-bibuy-wyk.-W.-Maryniak-fot.-M.-Grski-2.jpg
Grochowe-kwiaty-z-bibuy-wyk.-W.-Maryniak-fot.-M.-Grski.jpg
Hadykwka-pasieka-Jana-Serafina-zm.-w-2002r.-fot.-W.-Dragan.jpg
Hucina-raniec-z-chleba-wykonany-przez-syna-S.-Marcafot.-M.-Kula.jpg
karta 01.jpg
karta 02.jpg
kulka 01.jpg
kulka 02.jpg
Niwiska-lipa-na-ktrej-zawieszono-kapliczk-fot.-K.-Ignas.jpg
Ostrowy-Baranowskie-skobliczki-z-asortymentu-narzdziowego-Michaa-Lubery-fot.-Damian-Drg.jpg
Ozdobny-szczyt-chaupy-Jalany.-Fot.-E.-Skromak.jpg
Porby-Dymarskie-krzy-przydrony-z-1917-r.-fot.-E.-Skromak.jpg
Przyk-Grny---kopia-obrazu-Madonny-z-Puszczy-w-kaplicy-fot.-K.-Ignas.jpg
Rydzw-Florian-Dybski-naprawia-buty-przy-maszynie-szewskiej-marki-Singer-fot.-J.-Tejchma.jpg
Rydzw-mae-prawida-do-butw.--Warsztat-szewski-Floriana-Dybskiego--fot.-J.-Tejchma.jpg
Siedlanka-Janina-Grabiec-i-jej-pajk-fot.-M.-Kula.jpg
Trzswka-procesja-do-kapliczki-w.-Mikoaja-dni-krzyowe4.jpg
Trzswka-rolnictwo-i-hodowla-Fot.-J.-Niepokj.jpg
Trzswka-w.-Franciszek---obraz-w-zwieczeniu-otarza-bocznego--kocioa-fot.-D.Drg.jpg

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.