aktualności

Teraz to dopiero zapiszczy

Co w Puszczy piszczy? To pytanie zadają sobie już od miesiąca uczestnicy warsztatów poświęconych gwarze i kulturze ludowej.

Warsztaty „Co w Puszczy piszczy” mają zainteresować młodych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej muzyką, gwarą i tradycją ludową ich regionu. W ich ramach kilkunastu  mieszkańców Kolbuszowej i okolic pozna kulturową spuściznę mieszkańców Puszczy – przede wszystkim język i muzykę. W sobotę 27 września uczestnicy mieli okazję spotkać się ze Stanisławem Stępniem – fujarkarzem i harmonijkarzem-samoukiem z Korczowisk, który poza tym, że zna wiele starych melodii, sam tworzy do nich pisane gwarą lasowiacką teksty. Młodzi mieszkańcy Kolbuszowej i okolic mieli okazję nauczyć się jednej z piosenek pana Stanisława i zaśpiewać ją razem z nim. Tydzień później warsztatowicze spotkali się z Justyną Niepokój, pracownikiem Muzeum Kultury Ludowej, a potem wzięli udział w warsztatach poświęconych gwarze lasowiackiej i... tworzeniu komiksów. Ich efektem jest fotostory – pisany gwarą komiks na podstawie wspólnie stworzonego scenariusza, w którym główne role zagrali sami uczestnicy. 25 października odbyły się warsztaty, na których uczestnicy uczyli się śpiewania lasowiackich melodii ludowych.

6 listopada nastąpił moment kulminacyjny warsztatów – uczestnicy wyjechali do studia Spaart w Boguchwale, gdzie brawurowo wykonali Lasowiaczka razem z kapelą Hadra. Efektów będzie można posłuchać już niedługo.
Projekt jest realizowany przez kapelę Hadra przy wsparciu i pomocy Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej dzięki dofinansowaniu w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Inicjatywa dofinansowana z dotacji przyznanej ze środków konkursu „Akademia aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy lokalne”, który realizowany jest w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, nadzorowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Regionalnych Operatorów: Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, Fundacja Generator Inspiracji, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskie”.

Patronat medialny nad projektem objął portal Podkarpackie pozarządowe i Radio Rzeszów.