aktualności

Pożegnanie z wystawą Leszka Kuchniaka

W naszym spichlerzu obrazy i rzeźby Leszka Kuchniaka opowiadają frapujące historie. Zanurzcie się w ich niezwykłościach, po raz ostatni w skansenowskiej przestrzeni!

Zapraszamy w niedzielę, 11 września, w godz. 13.00-17.00 do XVIII-wiecznego spichlerza. Będzie tu czekał przewodnik, który zabierze Was w fascynującą podróż po krainie z pogranicza jawy i snu!

Leszek Kuchniak uprawia rzeźbę, malarstwo i rysunek. Tworzył scenografie dla teatrów w Rzeszowie i Tarnowie. W jego dorobku znajdują się także okładki książek, tomików wierszy i plakatów promujących Rzeszów. Dotychczas wziął udział w ok. 120 wystawach zbiorowych i ponad 100 indywidualnych w kraju i za granicą (m.in. w Limburgu w Holandii w 1990 r., Boca Raton i New Yersey w USA w 1995 r., w Brukseli w 2009 r.) oraz w wielu międzynarodowych plenerach malarskich i rzeźbiarskich.


Jest laureatem licznych prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: Człowiek Roku 1995 wg American Biographical Institute Inc., orderu „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa w 2010 r., a także Medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis w 2015 r.

Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i za granicą, a także w galeriach i domach sztuki. Na twórczość Leszka Kuchniaka wpływali w poszczególnych etapach życia różni artyści – od Beksińskiego przez mistrzów renesansu jak Sandro Boticelli i Rafael Santi po Maśluszczaka, Dudę-Gracza i Starowieyskiego. Najważniejszą inspiracją pozostaje jednak Marc Chagall.