Sformalizowaliśmy związek!

Prezentacja

Jak podkreślał prof. Marek Koziorowski, prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, związki między uniwersytetem a naszym Muzeum były bliskie i długotrwałe. W środę, 21 lutego, sformalizowaliśmy je.

W środę, 21 lutego, na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się promocja Biuletynu Muzeum Kultury Ludowej nr 4. Spotkanie wokół tekstów z najnowszego numeru stało się okazją do podpisania przez prof. Marka Koziorowskiego, prorektora Uniwersytetu Rzeszowskiego i Jacka Bardana, dyrektora Muzeum Kultury Ludowej porozumienia o współpracy między instytucjami. Zgodnie z nim mają one pomagać sobie w działaniach badawczych, naukowych, dokumentacyjnych i wydawniczych oraz organizacji wydarzeń. Jak powiedział prof. Marek Koziorowski, obie instytucje współpracowały ze sobą już od dawna, podpisanie dokumentu formalizowało więc istniejące już więzi.

Po części formalnej przyszedł czas na prezentację czwartego numeru naszego Biuletynu. Teksty zawarte w wydawnictwie omówił ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec. Po nim głos zabrała dr Małgorzata Dziura z Narodowego Muzeum Ziemi Przemyskiej, która opowiedziała o dzwonach w krajobrazie fonicznym wsi. Żywą dyskusję wywołał referat dr Izabeli Wodzińskiej z MKL. Mówiła ona o "Medycynie pasterskiej" biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Zebrani dopytywali się m.in. dlaczego ksiądz nie mógł polować ani jeździć konno, zastanawiali się też, czy ćwiczenia gimnastyczne dziewiętnastowieczni duchowni musieli wykonywać w sutannach. Kto jest ciekaw, a nie był na spotkaniu, niech sięgnie do naszego Biuletynu, który ciągle mamy w sprzedaży.

Promocję zakończyła prezentacja wydawnictw Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.