w kościele św. Marka

Niedziela Palmowa

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową zapraszamy do skansenu na mszę św., warsztaty wykonywania palm wielkanocnych i różańców z kłokoczki.     

W tym dniu rozpoczniemy obchody jubileuszu 10-lecia otwarcia w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej rzochowskiej świątyni pw. św. Marka Ewangelisty. W godzinach przedpołudniowych będzie można zwiedzić kościół i posłuchać opowieści o nim, a także obejrzeć wystawę związaną z obrzędowością wielkanocną w chałupie z Huty Przedborskiej. Na warsztatach wykonywania palm wielkanocnych każdy uczestnik skomponuje swoją wiązankę pod okiem etnolożek Justyny Niepokój-Gil i Magdaleny Fołty, a także posłucha o znaczeniu poszczególnych roślin, bogactwie zwyczajów związanych z poświęceniem palm oraz tym, co później się z nimi działo.

Kłokoczka odgrywała ważną rolę w obrzędowości wielkanocnej. Uważana była za krzew posiadający magiczne właściwości. Zakwitnięcie uważano za znak początku wiosny. Pędy krzewu dodawano do palm wielkanocnych. Po poświęceniu wyjmowano je z palmy, cięto i robiono z nich małe krzyżyki, które później przybijano nad drzwiami wejściowymi do chałupy, aby ochraniały dom przed piorunami. Nasiona tej rośliny są okrągłe i bardzo twarde, dlatego wykorzystywano je także do wyrobu różańców. Stąd też kłokoczka nazywana bywa „różańcowym krzewem”. Warsztaty wykonywania różańców poprowadzi Ilona Podczaszy.

Oto plan dnia:

10.30 – 15.00 – oprowadzanie po wystawie związanej z obrzędowością wielkanocną w chałupie z Huty Przedborskiej

10.30 – 13.30 – udostępnienie kościoła pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa

12.00 – 12.40 – warsztaty wykonywania palm (kuchnia w szkole z Trzebosi)

12.00 – 13.00 – warsztaty wykonywania różańców z kłokoczki (sala warsztatowa w szkole z Trzebosi)

13.15 – 13.45 – pokaz filmu etnograficznego „Wielkopostne granie Męki Pańskiej w parafii Kolonia Polska”, wprowadzenie: Magdalena Fołta  (sala warsztatowa w szkole z Trzebosi)

14.00 – msza św. z poświęceniem palm (kościół pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa)

15.15 – 16.00 – wykłady zaproszonych gości w kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa (dr Krzysztof Haptaś, „Historia kościoła z Rzochowa”, ks. dr Paweł Batory „Ikonografia kościoła z Rzochowa pw. św. Marka”

***

Zapisy: tel.: 669 001 223 lub 17 22 71 071, e-mail:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Prosimy o zapoznanie się z informacją o zasadach przetwarzania danych osobowych.

Cena za warsztaty wykonywania palm wielkanocnych: dorośli – 15 zł, dorosły i dziecko – 25 zł, osoba dorosła z dziećmi – 40 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt biletów wstępu do skansenu.

Cena za warsztaty robienia różańców z kłokoczki:  30 zł/osoby. Do tej kwoty należy doliczyć koszt biletów wstępu do skansenu.

Tego dnia obowiązuje bilet ulgowy w cenie 12 zł lub rodzinny – 38 zł. Dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny cena biletu wstępu jest o 50% niższa. Dla dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.

Do zobaczenia!