w kościele św. Marka

Odpust na św. Marka

Naszej świątyni z Rzochowa patronuje św. Marek. Już od 10 lat z tej okazji w kolbuszowskim skansenie odbywa się odpust.

Świętego Marka Ewangelistę wspominamy 25 kwietnia. Według tradycji ludowej był on patronem wiosennych zasiewów i urodzajów oraz orędownikiem w sprawach pogody.
Tegoroczne święto będziemy obchodzić w niedzielę 21 kwietnia. Jest to dzień wyjątkowy, ponieważ w tym roku przypada 10. rocznica poświęcenia i udostępnienia kościoła z Rzochowa dla zwiedzających. Uczcimy go uroczystą Mszą św. z procesją wokół świątyni, z udziałem Straży Grobowej z Gniewczyny Łańcuckiej i oprawą przygotowaną przez Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Kolbuszowej. Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się pokaz musztry paradnej Straży Grobowej z towarzyszeniem orkiestry.

W programie tego dnia zaplanowaliśmy także udostępnienie wystawy w domu parafialnym z Książnic „Przez dzieje twoje spisane…” opowiadającej historię obecności kościoła w naszym skansenie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja publikacji „Drewniany kościół parafialny z Rzochowa pw. św. Marka Ewangelisty” autorstwa Krzysztofa Haptasia.

Dzień zakończymy należnym odpoczynkiem. Ten będzie można urozmaicić zakupami przy kramach odpustowych ustawionych wokół świątynnego ogrodzenia i w sektorze wstępnym lub posiłkiem serwowanym w szkole z Trzebosi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kamionki.

Oto plan dnia:

13.00-17.30 – udostępnienie wystawy „Przez dzieje twoje spisane…”

14.00-15.00 – uroczysta Msza św. z procesją wokół kościoła z udziałem wiernych, zaproszonych gości, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej, Straży Grobowej z Gniewczyny Łańcuckiej i Kół Gospodyń Wiejskich w odświętnych strojach

15.15 – pokaz musztry Straży Grobowej z Gniewczyny Łańcuckiej z towarzyszeniem orkiestry

12.00-18.00 – kramy odpustowe z ciastkami, cukierkami, piernikami, tradycyjnymi zabawkami, rzeźbą i malarstwem sakralnym

12.00-18.00 – kiermasz potraw regionalnych w szkole z Trzebosi przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kamionki

***

W dniu odpustu bilet wstępu do skansenu kosztuje 5 zł.