wydarzenia

Jak o folklorze, to w skansenie!

Prezentacja publikacji naukowej, projekcja filmu dokumentacyjnego, ożywiona dyskusja i tradycyjne przyśpiewki weselne złożyły się na obraz lutowego spotkania podsumowującego projekt badawczy

20 lutego salę warsztatową szkoły z Trzebosi wypełnili pasjonaci kultury ludowej. Na tym wyczekiwanym spotkaniu, które poprowadził dyrektor Jacek Bardan, mogliśmy zaprezentować książkę „Folklor Rzeszowiaków – obraz przemian. Według badań terenowych 2014-2016”, pod red. Katarzyny Barańskiej i Jolanty Dragan. Obie panie zresztą doskonale wprowadziły zgromadzonych w arkana projektu badawczego, który realizowany był w latach 2014-2016 w Rzeszowskiem, Łańcuckiem i Przeworskiem.

O istocie projektu, jak i samej publikacji, wypowiedziała się dr hab. Katarzyna Barańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego: „Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej podjęło dzieło zbadania i udokumentowania przemian, które zachodzą w kulturze regionu. Badania dotyczyły niemal wszystkich obszarów życia, a ich rezultaty w postaci zapisów i nagrań stanowią cenne uzupełnienie repozytorium wiedzy o Rzeszowiakach. Wyniki tych badań przedstawione zostały w niniejszej publikacji w takiej formie, która osadzając przemiany kultury ludowej w kontekście historii regionu, może stanowić podstawę do dalszych badań i penetracji terenowych. Dla muzealników stanowić mogą doskonały materiał do rozbudowywania kolekcji, a także do pogłębionego jej opracowywania. Dla osób spoza branży będą zaś kopalnią wiedzy o ciągle zmieniającej się kulturze regionu”.

Obfite żniwo naukowo-badawcze prezentowało nie tylko pieczołowicie przygotowane wydawnictwo, ale także film dokumentacyjny oraz występ zespołu regionalnego „Wesele Krzemienickie”, który brawurowym wykonaniem tradycyjnych przyśpiewek weselnych podbił serca naszych gości.

W ostatniej części spotkania odbyła się degustacja rzeszowskich przysmaków, podczas której zgromadzeni dyskutowali o kondycji współczesnego folkloru.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

DSC_9632.jpg
DSC_9635.jpg
DSC_9641.jpg
DSC_9643.jpg
DSC_9646.jpg
DSC_9650.jpg
DSC_9651.jpg
DSC_9652.jpg
DSC_9654.jpg
DSC_9661.jpg
DSC_9672.jpg

Publikacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Województwa Podkarpackiego.