O sile wiatru i wody...

W poniedziałek, 4 listopada, w skansenie podsumowaliśmy projekt pn. "Dawny przemysł wiejski – młynarstwo. Siła wiatru i wody. Modernizacja wystawy stałej", który został zrealizowany dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podkarpackiego.

Dzięki jego realizacji zostały uruchomione urządzenia napędowe młyna wodnego z Żołyni Dolnej. Natomiast specjalnie przygotowana aplikacja multimedialna umożliwia obejrzenie pracy wszystkich urządzeń młyńskich, a także historii młynarstwa, dokumentacji wizualnej dotyczącej wszelkich aspektów związanych z tym rzemiosłem wiejskim.

W wiatraku koźlaku z Trzęsówki zwiedzający mogli podziwiać ruchome, drewniane modele różnych typów wiatraków. Tej ekspozycji towarzyszy specjalnie nagrany dźwięk, dzięki któremu turyści mogli poczuć się jak w pracującym obiekcie. Z kolei pracę skrzydeł wiatraka każdy mógł podziwiać, obserwując koźlaka z Zarębek.

Wystawę o tym dawnym wiejskim przemyśle uzupełniają czytelne plansze przedstawiające historię młynarstwa oraz różne typy młynów wietrznych i wodnych.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej!

1IMG_9960.jpg
3IMG_9971.jpg