wydarzenia

Zostaliśmy wyróżnieni za EDD

 

Na uroczystej gali podsumowującej 27. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa wręczono wyróżnienia instytucjom, które organizowały je u siebie. Wśród nagrodzonych znalazło się także nasze Muzeum.

Narodowy Instytut Dziedzictwa wskazał w każdym z województw organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa, którzy zasłużyli, jego zdaniem, na wyróżnienie. W tym roku wśród pięciu instytucji nagrodzonych przez NID w województwie podkarpackim znalazło się nasze Muzeum. Uroczysta gala podsumowująca EDD, na której wręczono wyróżnienia, odbyła się 19 listopada w Warszawie.

Impreza, która zdobyła uznanie NID-u, odbyła się w naszym Parku Etnograficznym 8 września i nawiązywała do tegorocznego hasła EDD, które brzmiało „Polski splot”. W jej trakcie można było zwiedzić chałupę tkacza z Woli Zarczyckiej, wziąć udział w międzykulturowych warsztatach Anny Woźniak „Przez dziurkę od klucza”, a także obejrzeć spektakl „Opowieści Pustelnika” w wykonaniu grupy „Opowieści z Walizki”. Na chętnych czekały także warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich prowadzone przez Artura Szlachetkę. Zwieńczeniem całości była żywiołowa potańcówka, na której grał Henryk Marszał – wybitny skrzypek ludowy z towarzyszeniem kapeli Przewrotniacy.

Nie zapominamy oczywiście, że nagrodzoną imprezę współtworzyło także kilkuset gości naszego Parku Etnograficznego, którzy uczestnicząc w zaproponowanych wydarzeniach i tańcząc tradycyjne tańce Rzeszowszczyzny, sprawili, że tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa długo nie zapomnimy.