wydarzenia

Wzór Podkarpacki

27 listopada przez Fundację Rzeszowską została uruchomiona strona wzorpodkarpacki.pl, na której można zapoznać się z nieprzebranym bogactwem ludowych kształtów, kolorów i kryjących się za nimi znaczeń.

Jaka jest geneza tego ogromnego przedsięwzięcia? Otóż 25 sierpnia 2020 r. Zarząd Województwa Podkarpackiego powierzył Fundacji Rzeszowskiej zadanie pod nazwą „Wzór Podkarpacki”. Jego celem jest identyfikacja, popularyzacja oraz interpretacja zróżnicowanego dziedzictwa kulturowego Podkarpacia. Aby ów cel zrealizować, członkowie Fundacji nawiązali na czas nieograniczony (sic!) porozumienie z takimi instytucjami kultury jak Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy oraz Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie.

Owocem współpracy ma być baza 50 historycznych wzorów najbardziej charakterystycznych dla obszaru naszego województwa. Motywy mają zostać opracowane w formie cyfrowych archiwaliów – zdigitalizowanych w technologii 2D plików wektorowych z graficzną transpozycją wzorów oraz opisanych przez specjalistów – etnografów i historyków sztuki. W takiej postaci będą one dostępne na stronie internetowej wzorpodkarpacki.pl, której inauguracja planowana jest na 27 listopada 2020 r.

Specjaliści z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej opisali 10 obiektów, które są charakterystyczne dla wzornictwa mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej (dziś – północnej części województwa podkaprackiego). To m. in. pochodząca z Machowa malowanka z tradycyjnymi wzorami Lasowiaków i tzw. sercem lasowackim, bogato zdobiona haftem zapaska z Woli Raniżowskiej, wyszywane zawicie prezentujące archaiczne wzory z okolic Tarnobrzega, sokołowska malowana skrzynia wianna czy gliniane naczynia z pięknymi, acz prostymi ornamentami roślinnymi i geometrycznymi.

Wśród założeń przedsięwzięcia jest także to, że baza Podkarpackiego Wzoru ma się z czasem poszerzać. Mamy więc przeświadczenie, że przykładamy się do projektu, który (według słów jego kuratora – Pawła Krausa) spopularyzuje i udostępni wzornictwo ludowe Podkarpacia na tyle, aby na powrót stało się ono źródłem dla współczesnych artystów, projektantów, architektów, jubilerów, garncarzy itd.

Inicjatywa „Wzór Podkarpacki” jest dofinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu „Mecenat kultury” 2020.

Bardziej szczegółowe informacje na jej temat można znaleźć na stronach Fundacji Rzeszowskiej, na Facebooku, a wkrótce na stronie www.wzorpdkarpacki.pl.

Zapraszamy serdecznie!