wydarzenia

17. Prezentacje Twórczości Ludowej

Zapraszamy już w najbliższą niedzielę, 2 czerwca, na plenerowe pokazy twórczości, rzemiosła i ginących zawodów. W malowniczej scenerii dawnej wsi przybliżymy Wam niezwykle barwne tradycje regionu Lasowiaków i Rzeszowiaków.

W skansenowych zagrodach spotkacie pracujących: kowala, garncarza, plecionkarza, zabawkarza i rzeźbiarza. W chałupach gospodynie przygotują dla Was regionalne potrawy, zaś na scenie swymi występami bawić Was będą kapele ludowe, zespoły taneczne i śpiewacze oraz zespoły obrzędowe.
Termin tegorocznych „Prezentacji…” wypadający bezpośrednio po Światowym Dniu Dziecka stał się inspiracją do przygotowania programu, którego głównym motywem będzie życie najmłodszych na dawnej wsi. Dlatego też zaproszone zespoły obrzędowe przedstawią w różnorodnych formach artystycznych zwyczaje i zabiegi magiczne związane z narodzinami oraz dzieciństwem. Artyści zaprezentują także, jak wyglądało codzienne życie dzieci na dawnej wsi. Wśród zaproszonych twórców, którzy będą prezentować zanikające rzemiosła, szczególne miejsce zajmą zabawkarze, wyrabiający tradycyjne zabawki z drewna i z gliny.
Ponadto imprezie towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła artystycznego oraz potraw regionalnych.

PROGRAM:

1.Pokazy twórczości ludowej i rzemiosła – godz. 13.00 – 17.30:
Pokaz wytwarzania zabawek drewnianych, łyżkarstwo, toczenie garnków na kole, plecionka z wikliny, słomy i korzenia, malarstwo
i rzeźba, plastyka obrzędowa oraz pszczelarstwo i wyroby z wosku.

2.Występy na scenie – godz. 15.30 – 19.00:
Występy zespołów Cmolasianie z Cmolasu, Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego, Nosowiany z Nosówki oraz kapel z Nosówki, Widelanie z Widełki, Kapeli Władysława Pogody z Kolbuszowej, a także gawędziarek ludowych: Stefanii Budy i Zofii Wydry.

3.Inne atrakcje:
Kiermasz rękodzieła artystycznego oraz potraw regionalnych. Ponadto w zagrodach gospodynie zaprezentują pokaz pieczenia chleba na trzonie, ubijania masła oraz mielenia zboża w żarnach.

Wstęp: 9 zł i 6 zł (ulgowy) oraz 25 zł rodzinny, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny