wydarzenia

Premiera filmowa w Lusławicach

6 listopada br. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbyła się premiera filmu dokumentalno-fabularyzowanego „Bł. Ks. Roman Sitko – bohater z wiary” w reżyserii Dawida Szpary.

Ksiądz Roman Sitko (1880-1942) – urodzony w Czarnej Sędziszowskiej, absolwent Gimnazjum im. ks. S. Konarskiego w Rzeszowie i Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, kapelan biskupa Leona Wałęgi, prefekt Małego Seminarium, katecheta, kanclerz kurii diecezjalnej i kanonik gremialny kapituły katedry tarnowskiej, szambelan papieski, prałat domowy, protonotariusz apostolski, wyróżniony odznaczeniem „Polonia Restituta”, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, organizator tajnego nauczania kleryków, aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie zmarł. Podczas wizyty w Polsce w czerwcu 1999 r., na uroczystościach w Warszawie, papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi 108 męczenników z okresu II wojny światowej, wśród nich księdza Romana Sitkę.

Film opowiada o życiu i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza. Zdjęcia przedstawiające jego dzieciństwo powstały w kolbuszowskim skansenie. W role rodziców bohatera wcielili się Jolanta i Wojciech Draganowie, nasi serdeczni muzealni przyjaciele. Dokument pojawi się na ekranach kin studyjnych w styczniu 2015 r.

DSC_0048www.jpg
DSC_0055www.jpg
DSC_0058www.jpg
DSC_0060www.jpg