wydarzenia

Goście w skansenie

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie zaprosił do współpracy nasze Muzeum w ramach działania pn. "Tam, gdzie jeszcze pieją koguty". Celem projektu jest zebranie przez młodzież z dynowskich szkół informacji o zmianach, jakie zachodziły w obrzędzie weselnym na przestrzeni 100 lat (1915-2015) na terenie krain Pogórza Dynowskiego. Przedstawienie efektów odbędzie się w formie etnoperformansu (widowiska w plenerze) z udziałem mieszkańców w różnym wieku.

Uczestnicy mają w planach badania terenowe, przeprowadzanie wywiadów, zbieranie historii mówionych i opowieści o dawnych zwyczajach weselnych. Wybrali się na wycieczkę do naszego skansenu, aby cofnąć się w czasie i poczuć klimat dawnych lat. Ten zabieg powiódł się, a nasi goście wspaniale się bawili. Przy jednej z zagród spontanicznie zaintonowali przyśpiewki weselne i śpiewali wspólnie ze starszymi uczestnikami wycieczki.

Magda Fołta z Działu Etnograficznego MKL opowiedziała o rzeszowiackich zwyczajach na wsi oraz o pracy Oskara Kolberga, a Urszula Rzeszut-Baran oprowadziła po skansenie. Na koniec wycieczki uczestnicy rozpalili grilla pod wyznaczoną wiatą w sektorze wstępnym parku etnograficznego.

Zachęcamy do odwiedzenia strony MOK w Dynowie i śledzenia efektów projektu mok.dynow.pl

dynow_w_skansenie01.jpg
dynow_w_skansenie02.jpg
dynow_w_skansenie03.jpg
dynow_w_skansenie04.jpg
dynow_w_skansenie05.jpg
dynow_w_skansenie06.jpg
dynow_w_skansenie07.jpg
dynow_w_skansenie08.jpg
dynow_w_skansenie09.jpg
dynow_w_skansenie10.jpg
dynow_w_skansenie11.jpg
dynow_w_skansenie12.jpg
dynow_w_skansenie13.jpg
dynow_w_skansenie14.jpg
dynow_w_skansenie15.jpg
dynow_w_skansenie16.jpg
dynow_w_skansenie17.jpg
dynow_w_skansenie18.jpg
dynow_w_skansenie19.jpg