wydarzenia

Spotkajmy się na odpuście


W niedzielę, 24 kwietnia, będziemy świętować dzień patrona kościoła w skansenie – św. Marka Ewangelisty. Postaramy się, żebyście się poczuli jak na dawnym wiejskim odpuście.

O godzinie 14.00 rozpocznie się uroczysta msza św., podczas której będziemy się modlić za tych, którzy z przekonania i potrzeby serca dbają o rodzimą kulturę. Potem przejdziemy wokół świątyni w procesji. Wezmą w niej udział zaproszeni goście, między innymi Koła Gospodyń Wiejskich w odświętnych strojach oraz Straż Grobowa z Dzikowca.

Na prawdziwym wiejskim odpuście nie może zabraknąć dziadów proszalnych. Spotkamy ich zatem także w skansenie. Jeden będzie odmawiał modlitwy pod kościołem, a dziad-lirnik przy wtórze liry korbowej wykona tradycyjne pieśni dziadowskie.

Trudno sobie też wyobrazić odpust bez kramów. Na naszych znajdą się nie tylko ciastka i cukierki, ale także gliniane gwizdki, drewniane zabawki, ludowe rzeźby, dewocjonalia i kwiaty z bibuły. W karczmie i szkole będzie można natomiast zakupić regionalne potrawy.

O 16.00 przy karczmie zacznie się wspólna zabawa z zespołem Nosowiany z Nosówki. Mamy nadzieję, że rozłożona tam drewniana podłoga nie pozostanie pusta, a nasi goście dadzą się porwać do tańca.

Tego dnia wstęp na teren skansenu będzie kosztował symboliczną złotówkę.

Plan wydarzeń:

14.00 msza św.
ok. 15.15 uroczysta procesja wokół kościoła
13.00–17.00 kramy odpustowe
16.00–18.00 biesiada i wspólna zabawa przy karczmie