wydarzenia

Tańczymy z kapelą Brodów

26 czerwca będziemy gościć jedną z czołowych kapel polskiego folku.

Kapela Brodów to niestrudzeni poszukiwacze tradycyjnych melodii i brzmień, którzy odtwarzają dawne instrumenty i techniki gry na nich. Wyciągają z dawnej wiejskiej skarbnicy prawdziwe perły i prezentują je w pięknej oprawie. Przy tym są fenomenalnymi muzykami uwalniającymi na scenie ogromne ilości energii. Przyjeżdżają do nas z tradycyjną muzyką taneczną, koncert będzie zatem okazją nie tylko do słuchania, ale i do tańca. Można się przygotować na dwugodzinną podróż w czasie przez rytmy polskich tańców.

Kapela Brodów to laureat licznych konkursów (m.in. na Folkowy Fonogram Roku – Nowa Tradycja organizowanym przez  Polskie Radio), chętnie zapraszany na różnego rodzaju festiwale, m.in.: Festiwal Rozstaje, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata w Grodzisku Mazowieckim, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Liderem grupy  jest Witek Broda, śpiewający, grający na skrzypcach i lirze korbowej, od wielu lat przemierzający Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich ludowych muzykantów.

Na repertuar działającej od 1992 roku kapeli składają się zarówno utwory będące wynikiem własnych poszukiwań w terenie, jak i pochodzące ze zbiorów m.in. Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL. Tradycyjne melodie muzycy starają się wykonywać tak, jak robiono to w przeszłości. Dlatego też używają dawnych i zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli, akordeonu, skrzypiec, klarnetu, saksofonu, basów kaliskich oraz  kontrabasu i perkusji.

W Kolbuszowej grupa wystąpi w składzie:

Witek Broda - skrzypce, głos
Marta Maślanka - cymbały
Jacek Mielcarek - klarnet, saksofon
Kuba Mielcarek - kontrabas
Mirek Ładoś - perkusja

Początek koncertu o godz. 20

Cena biletu: 20 zł.

 

Zanim usłyszycie Brodów u nas, posłuchajcie ich u siebie pod tym linkiem.

Możecie też zajrzeć na fanpage Kapeli Brodów i polubić ich na Facebooku.