Formy zwiedzania

Dostępne formy zwiedzania:

 • bez przewodnika – taka forma zwiedzania daje możliwość oglądania od kwietnia do października wnętrz wybranych obiektów: młyna z Żołyni Dolnej, wiatraków z Rudy, Padwi oraz Trzęsówki, a także wystaw w domu z Żołyni oraz w spichlerzu z Bidzin. Pozostałe wnętrza możecie obejrzeć, patrząc przez okna oraz osłony w drzwiach. Od listopada do marca wnętrza wszystkich obiektów można oglądać wyłącznie przez okna.

Jeżeli zdecydujecie się wybrać tę opcję, skorzystajcie z naszych źródeł informacji, które urozmaicą Wasz spacer po skansenie:

 • z grą terenową (opis zabaw znajdziesz tutaj)
   • „W koło Macieju” – 10 zł (gra dla przedszkolaków)
   • „Wielka tarapata, dziurawa w deszcz chata” – 7 zł (gra dla dzieci w wieku szkolnym i dorosłych)
   • „Kawałek chleba nie spadnie z nieba…” – 7 zł (gra dla dzieci w wieku szkolnym i dorosłych)
 • z przewodnikiem:
  • po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym i ustaleniu tematycznej trasy zwiedzania (nr tel. 669 001 223 lub 17 227 10 71)
  • opłata wynosi 100 zł, koszt oprowadzania w języku angielskim – 150 zł, w języku ukraińskim – 130 zł
  • grupy oprowadzane przez przewodnika mogą liczyć maksymalnie 25 osób
  • w dni powszednie (kwiecień-październik) ostatnie wejście z grupą na teren skansenu musi nastąpić do godziny 14.00, w soboty, niedziele i święta do godz. 16.00, natomiast od listopada do marca do godz. 14.00

Trasy tematyczne w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Drogi Turysto! Aby Twoja wizyta w skansenie za każdym razem była źródłem nowych wrażeń, a także byś w pełni poznał kulturę swoją i swoich sąsiadów, obmyśliliśmy dla Ciebie kilka tras tematycznych. Poprowadzą Was one po różnych zakątkach skansenu, pokażą odmienne aspekty życia w dawnej wsi. Dzięki ciekawostkom i działaniom aktywizującym – spróbują połączyć z rodzimą tradycją, która dopełnia codzienność i wpływa na przyszłość.

Wybierzcie, co tym razem chcecie zobaczyć, którą część tej przebogatej historii usłyszeć, i… zadzwońcie! Czekamy na Was! 

1. Trasa zwiedzania dla grup przedszkolnych

To całkiem niekrótka ścieżka dla krótkich nóżek. Najmłodsi turyści podczas spaceru zobaczą m.in. kapliczkę i wiejską chałupę, poznają zwierzęta mieszkające w jej obejściu, wykonają kilka gospodarskich prac, zabawią się z przewodnikiem w zagadki, a jeśli będą uważne, w nagrodę zamienią się w pszczółki, dostaną pszczele zadanie i zwiedzą pasiekę. 

2. W dawnej Puszczy Sandomierskiej – na wsi u Lasowiaków

Trasa prowadzi przez bardzo malowniczą lasowiacką wieś z przełomu XIX i XX w. Wprowadza ona w najważniejsze dziedziny życia ludzi egzystujących od pokoleń pośród Puszczy Sandomierskiej – kulturę, codzienne zajęcia, rzemiosło, sztukę ludową itd. Zobaczycie, jak wyglądali na co dzień, jak ciężko pracowali, by przetrwać, jak uczyli się, odpoczywali czy świętowali. 

3. Jak Lasowiak z Rzeszowiakiem – spacer przez dwie wsie

Tą trasą przejdziecie tak samo przez wieś Lasowiaków, jak i Rzeszowiaków. Porównacie budownictwo, rzemiosła, którymi ci ludzie się zajmowali, obejrzycie niezwykłą i bardzo różnorodną przestrzeń całego parku etnograficznego. Polecamy grupom, które pierwszy raz są w skansenie lub spacerowały tylko trasą „W dawnej Puszczy Sandomierskiej…”. 

4. Las, ojciec nasz – las w życiu mieszkańców wsi

Zwiedzanie tą trasą pokaże, jak mocno życie Lasowiaków związane było na co dzień z lasem – drzewami, roślinnością, zwierzętami i owadami, owocami, drewnem – tym, czym las obdarza, oraz tym, czym zagraża. Jak silnie wpływa na kulturę – pracę w polu, rzemiosło, obrzędy, zwyczaje, muzykę, poezję, zdobnictwo, sztukę ludową, opowieści czy legendy… 

5. Hand-made w dawnej wsi – opowieść o dawnych rzemiosłach

Tym razem przewodnik oprowadzi Was po miejscach przypominających, że mieszkańcy tych terenów byli praktycznie samowystarczalni i wiele codziennych potrzeb potrafili sobie zapewnić, mając w ręku fach – rzemiosło. Umieli zemleć mąkę, uszyć buty, zrobić meble, narzędzia, naczynia gliniane lub drewniane, pozyskać miód, ukuć podkowę czy zamek lub zawias do drzwi, tkać materiał czy szyć ubrania. Jak? Okaże się podczas spaceru! 

6. Od ziarenka do bochenka – skąd się brał w chałupie chleb

Ile się trzeba napracować, aby mieć bochenek chleba? Spacer tą trasą uświadamia, jak długa droga prowadzi od zasiewu ziarna poprzez żniwa, młockę, przechowywanie i mielenie do wyrobu i wypieku chleba oraz jak duże znaczenie miał on w życiu mieszkańców dawnej wsi. A ile przy tym było potrzebnych ludzi, urządzeń, narzędzi, ile ciekawych zwyczajów i opowieści narosło wokół tego uświęconego procesu? Dowie się, kto przejdzie trasę! 

7. I wszystko mu grało – muzyka i muzykanci na dawnej wsi

Spacer tą ścieżką roztańczy, rozśpiewa i dobrze nastroi grupę. Uczestnicy poznają podstawowe informacje na temat muzyki ludowej i muzyki w kulturze dawnej wsi oraz eksponowane w chałupach instrumenty. Prócz tego zaśpiewają najbardziej znane w regionie melodie ludowe, zatańczą z przewodnikiem kilka prostych kroków, poznają skład tradycyjnej kapeli i dowiedzą się, kim dawniej był muzykant w społeczności wiejskiej. Oj, dana! 

8. Wieś i dwór – między chłopem, panem, karczmarzem i plebanem

Opowieść przewodnika na tej trasie będzie poświęcona relacjom pomiędzy chłopami a mieszkańcami dworu, kościołem, a także społecznością żydowską we wsi z przełomu XIX i XX w. Pokaże zależności gospodarcze, społeczne, ekonomiczne i kulturotwórcze wytwarzające się dzięki bliskiemu sąsiedztwu biednych i bogatych, Polaków i Żydów, chłopów i szlachty, świeckich i duchownych.

9. Meble kolbuszowskie w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

W naszej kolekcji znajduje się kilka przepięknych obiektów będących dziełem słynnych kolbuszowskich artystów-stolarzy. Od niedawna są one właściwie wyeksponowane w różnych obiektach parku etnograficznego. Tworzą fascynującą opowieść o sławie, która przemija, pozostawiając po sobie ślady niezwykłego talentu. Po znanych w całej Europie meblach kolbuszowskich pozostały pielęgnowane w naszej instytucji wspomnienia oraz muzealne obiekty.

10. Trasa indywidualna

Wybrane przez Was 6 obiektów w ramach standardowego czasu zwiedzania (koszt wg cennika) lub wybrane obiekty w wydłużonym czasie zwiedzania (cena do ustalenia).

Zachowanie

Przypominamy, że w parku nie wolno śmiecić oraz zrywać wszelkiej roślinności, zwłaszcza kwiatów i owoców w przydomowych ogródkach i sadach. Obowiązuje również zakaz wstępu do lasu oraz na tereny upraw polowych – dozwolone jest poruszanie się tylko wyznaczonymi traktami.

Zapoznaj się z regulaminem zwiedzania!